UA-89581330-1

Visit our Colorado State Extension office for more news, tools and resources.

Close Icon
   
CSU Extension is dedicated to providing educational information and programs that safeguard health, increase livelihood, and enhance well being.

4-H/FFA Swine Fair 2019 Results

Showmanship
Senior
1st – Anna Weisensee
2nd – Eli Weisensee
3rd – Amy Weisensee
4th – Daisy Stone
5th – Aubrey Lindt
6th – Skyler Vice
Intermediate
1st – Aubrie Vice
2nd – Jaylen Stone
3rd – Kallie Yoder
4th – Jazzlynn Rosler
5th – Cheyenne Kiely
6th – Teal Schmidt
Junior
1st – Cash Carlson
2nd – Tressie Golding
3rd – Elsie Thompson
4th – Amy Pinion
5th – Andrew Porter
6th – Lyndi Huelskamp
Champion Senior Showmanship – Anna Weisensee
Reserve Champion Senior Showmanship – Eli Weisensee
Champion Intermediate Showmanship – Aubrie Vice
Reserve Champion Intermediate Showmanship – Jaylen Stone
Champion Junior Showmanship – Cash Carlson
Reserve Champion Junior Showmanship – Tressie Golding

Class 1 – 225-232 lbs.
1st – Amy Pinion
2nd – Amy Weisensee
3rd – Anna Weisensee
4th – Dillon Brent
5th – Mathew Cross
6th – Lainey Stone
Class 2 – 233-237 lbs.
1st – Anna Weisensee
2nd – Mikaela Taylor
3rd – Daisy Stone
4th – Brylie Thompson
5th – Elizabeth Schier
6th – Kayci Huelskamp
Classs 3 – 238-239 lbs.
1st – Owen Brent
2nd – Teal Schmidt
3rd – Kailer Schmidt
4th – Kace Yoder
5th – Levi Miller
6th – Jazzlynn Rosler
Class 4 – 243-249 lbs.
1st – Eli Weisensee
2nd – Abbygayle Peeters
3rd – Kaysen Schmidt
4th – Isabelle Schier
5th – Gabrielle Urban
6th – Shirley Jo Thompson
Class 5 – 250-2534 lbs.
1st – Cash Carlson
2nd – Tressie Golding
3rd – Shirley Jo Thompson
4th – Kayci Huelskamp
5th – Elizabeth Schier
6th – Alexis Pinion
Light Weight Division Champion – Cash Carlson
Light Weight Division Reserve Champion – Tressie Golding

Class 6 – 255-257 lbs.
1st – Joseph Porter
2nd – Callie Stone
3rd – Evan Higgins
4th – Jenna Schier
5th – Kace Yoder
6th – Aubrey Lindt
Class 7 – 260-265 lbs.
1st – Cash Carlson
2nd – Brylie Thompson
3rd – Abbygayle Peeters
4th – Tristan Lindt
5th – Amy Pinion
6th – Maggie Reid
Class 8 – 268-272 lbs.
1st – Alexis Pinion
2nd – Amy Pinion
4th – Jiggs Parker
5th – Elsie Thompson
6th – Kazlei Vaughn
Class 9 – 274-280 lbs.
1st – Skyler Vice1
2nd – Aubrie Vice
3rd – Kaleigh Peeters
4th – Joseph Porter
5th – Brylie Thompson
6th – Levi Miller
Middle Weight Division Champion – Skyler Vice
Middle Weight Division Reserve Champion – Aubrie Vice

Class 10 – 286-296 lbs.
1st – Mikaela Taylor
2nd – Jaylen Stone
3rd – Cash Carlson
4th – Kayla Schier
5th – Maggie Reid
6th – Elsie Thompson
Class 11 – 286-296 lbs.
1st – Cheyenne Kiely
2nd – Lainey Stone
3rd – Mathew Cross
4th – Shane Reid
5th – Jiggs Parker
6th – Elsie Thompson
Heavy Weight Division Champion – Mikaela Taylor
Heavy Weight Reserve Division Champion – Cheyenne Kiely

Class 12 – Feeder Class – 183-206 lbs,

1st – Owen Brent
2nd – Tressie Golding
3rd – Gabrielle Urban
4th – Jazzlynn Rosler
5th – Nayvee Brent
6th – Jenna Schier
Class 13 – Feeder Class – 211-222 lbs.
1st – Amy Pinion
2nd – Eli Weisensee
3rd – Amy Weisensee
4th – Callie Stone
5th – McKinze Vaughn
6th – Kayla Schier

 

pic 1 pigs pic 2 pigs pic 3 pigs pic 4 pigs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *