UA-89581330-1

Visit our Colorado State Extension office for more news, tools and resources.

Close Icon
   
CSU Extension is dedicated to providing educational information and programs that safeguard health, increase livelihood, and enhance well being.

4-H General Category Projects Results-2019 Fair

4-H General Projects
Gardening
Unit 2 – Intermediate
1st – Tyler Zwick
Champion Biological Science – Tyler Zwick

Electricity
Unit 2 – Junior
1st – Asha Thompson

Model Rocketry
Unit 4 – Intermediate
1st – Levi Yoder
2nd – Tyler Zwick
3rd – Lance Beedy

Robotics & Engineering
Unit 1 Stand Alone – Junior
1st – Dillon Brent
Champion Mechanical Sciences – Levi Yoder
Reserve Champion Mechanical Sciences – Asha Thompson

Woodworking
Unit 1 – Senior
2nd – Emilee Nestor
Unit 3 – Intermediate
1st – Brenda Houghton
Unit 3 – Senior
1st – Tyler Winters
Champion Woodworking – Brenda Houghton
Reserve Champion Woodworking – Tyler Winters

Entomology
Unit 1 – Junior
2nd – Kayci Huelskamp
3rd – Rowan Peterson
Unit 4 – Intermediate
1st – Zea Zipperer
Sportfishing
Unit 3 – Senior
2nd – Bradyn Fox
Champion Natural Resources – Zea Zipperer

Shooting Sports
Shotgun – Senior
1st – Gaige Hilferty
2nd – Joshua Williams
.22 Rifle – Junior
1st – Isaiah Yoder
.22 Rifle – Intermediate
1st – Levi Yoder
2nd – Donovan Harris
3rd – Caden Davis
Archery Stand Alone – Junior
1st – Jack Coraor
Archery Stand Alone – Senior
2nd – Cody Caton
Air Rifle Stand Alone – Junior
1st – Kace Yoder
Air Rifle Stand Alone – Intermediate
2nd – Kallie Yoder
Shotgun Stand Alone – Junior
1st – Dreison Davis
Shotgun Stand Alone Senior
1st – Kaysen Schmidt
2nd – Jiggs Parker
.22 Rifle Stand Alone – Junior
1st – Amy Pinion
.22 Rifle Stand Alone – Intermediate
2nd – Brenda Houghton
Champion Shooting Sports – Kaysen Schmidt
Reserve Champion Shooting Sports – Amy Pinion

Leathercraft
Unit 1 – Junior
1st – Dawson Brent
Unit 4 – Senior
1st – Jack Kissel
Unit 8 – Junior
1st – Jade Kravig
Unit 10 – Junior
1st – Josey Kravig
Unit 10 – Senior
2nd – Kaleigh Peeters
Champion Leathercraft – Jade Kravig
Reserve Champion Leathercraft – Josey Kravig

Ceramics
Unit 2 Underglazes – Junior
1st – Chloe Stone
Unit 2 Underglazes – Intermediate
1st – Callie Stone
Champion Ceramics – Chloe Stone
Reserve Champion Ceramics – Callie Stone

Visual Arts
Painting & Printing – Senior
1st – McKinze Vaughn
Sketch Crossroads – Junior
2nd – Rowan Peterson
Sketch Crossroads – Intermediate
1st – Zea Zipperer
Sketch Crossroads – Senior
1st – McKinze Vaughn
2nd – Cameron Hajek

Scrapbooking
Two Page Layout – Junior
1st – Lainey Stone
Two Page Layout – Intermediate
1st – Callie Stone
Champion Leisure Education – McKinze Vaughn
Reserve Champion Leisure Education – Callie Stone

County Projects
Animal & Plant Science – Junior
1st – Shane Reid
Self Determined – Senior
1st – Landon Nestor
Champion County Projectt – Landon Nestor
Reserve Champion County Project – Shane Reid

bugs pic 1 art pic 1 garden board leather pic 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *